Zakopane- z wizytą u ciotki Maryny

Ryszard_Ćwikła   Kalatówki   Stanisław Ćwikła


                  

Powrót

         Ania Ćwikła          


                     

Ciotka Maryna pięknie maluje na szkle.


                                         


                         

 Morskie Oko.


                


                       


                  


          Ryszard Ćwikła  urodził się w grudniu 1945 roku w Zakopanem. Jednak, jak to dawniej często robiono, chcąc uchronić go przed wcześniejszym pójściem do wojska wpisano mu datę urodzin jako 1 stycznia 1946r. Absolwent polskiej szkoły średniej i prestiżowej szkoły narciarskiej Ecole Nationales de Ski w Chamonix.

Był utalentowanym slalomistą. W 1962 roku przeprowadzono kolejne Mistrzostwa Świata w Zakopanem w konkurencjach klasycznych. Jedyny medal- srebrny zdobył Antoni Łaciak na skoczni 70 metrowej. Najlepsi narciarze tego okresu w zjazdach to Andrzej Bachleda i Ryszard Ćwikło. Do Grenoble na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 1968 r pojechali dwaj polscy zjazdowcy: Andrzej Bachleda i Ryszard Ćwikła. 

 

 

 

 

 Ryszard Ćwikła i Maria Biernacik.  Był żonaty (od 1974) z Marią Biernacik, miał syna Ryszarda (1975) oraz córkę Annę.   

 

 

              

Na zdjęciach widnieje tylko część zdobytych przez niego trofeów.

 

   

 

     Osiągnięcia:

Po wyjeździe z kraju tuż przed samym stanem wojennym i skończeniu jednej z najbardziej znanych i prestiżowych szkół narciarskich na świecie (Ecole Nationales de Ski w Chamonix) został pierwszym trenerem reprezentacji Francji w konkurencjach alpejskich (1983-1992). Po kolejnym etapie specjalistycznej edukacji we Francji (otrzymał tytuł "la professeur de sci - profesora narciarstwa), był z najlepszymi olimpijczykami tego kraju w Sarajewie (1984) i Calgary (1988). Odniósł tam wielki sukces: brązowy medal olimpijski w slalomie mężczyzn (1984) zdobył jego wychowanek Didier Bouvet (pierwszy medal olimpijski dla Francji w konkurencjach alpejskich od czasów legendarnego Killyego).

 

Ryszard Ćwikła był  m. in. trenerem kadry narodowej dziewcząt we Francji. Dzięki osiąganym sukcesom na olimpiadach, Ryszardowi przedłużano kontrakt. Był u szczytu trenerskiej sławy. Nie zdążył powrócić do kraju. Zmarł we Francji, klinice w Nicei 27 kwietnia 1992.

 

     Wkrótce przywieziono trumnę z jego ciałem samolotem do podkrakowskich Balic.

Pogrzeb odbył się 9 maja 1992 r. w rodzinnym Zakopanem

 

 

Pochowany został na Starym Cmentarzu na Pęksowym Brzyzku.

Od Cmentarz na Pęksowym Brzysku Zakopane

 

Pęksów Brzyzek jest miejscem szczególnym nie tylko dla historii Zakopanego i Podtatrza, ale również dla kultury narodowej. Spoczęło tu wielu wybitnych pisarzy, malarzy, uczonych, żarliwych społeczników, ludzi urzeczonych pięknem Tatr, a zarazem związanych trwałymi więzami z losami naszego narodu, jego kulturą i historią. W Zakopanem na słynnym Pęksowym Brzyzku – jednej z najważniejszych polskich nekropolii, leżą w cieniu tatrzańskich szczytów zakopiańscy olimpijczycy: król Krokwi Stanisław Marusarz, Helena Marusarzówna, Andrzej i Józef Marusarzowie, Bronisław Czech-trzykrotny olimpijczyk, (...)
 

 

 

Od 1993 w Tatrach organizowane są zawody (konkurencje alpejskie) o Memoriał Ryszarda Ćwikły (impreza znajduje się w kalendarzu FIS).

Żródło: Sylwetki polskich olimpijczyków 

 


 

GreatFamily 


Powrót

Jesteś    moim Gościem           Napisz do mnie   


Podróże po Europie            Przodkowie z Kuryłówki           Franciszka Feldman              Stanisław Ćwikła