Moje strony www

www 2

www 1

www 3

Fotoalbum


Podróże po Europie


Zdjęcia z Norwegii


Wiedeń, Lwów, Hajduszoboszlo

    


Wilno, Troki, Szydłów, Szawle


Londyn

 


 

 

 


Księga Gości-przeglądanie

 

 

  

 

 

 Podróż_   Stjørdal   Trondheim_  

 

 Norwegia Stjørdal Trondheim

  Podróż

15 XII 2010 roku wsiadłem do  pociągu relacji Leżajsk- Rozwadów. 

Pociąg przyjechał planowo, mimo 12 stopni na minusie. Potem musiałem przesiadać się do kolejnych pociągów z Rozwadowa do Lublina, a następnie z Lublina do Warszawy. Nie było lekko. Dwie przesiadki, dwa bagaże łącznie 30 kg.  Spakowany dzień wcześniej plecak 20 kg jako bagaż główny i 1 torba 10 kg jako bagaż podręczny dostosowałem do wymogów przewoźnika lotu SAS. Torba podręczna nie mogła przekroczyć 10 kg i wymiarów 40x50x23 cm.

Trudno było mi zdecydować co zabrać w podróż, a z czego zrezygnować. Co ważniejsze – potrzebna odzież, przydatne książki, czy bardzo droga w Norwegii żywność. A do tego aparaty fotograficzne, komórka, ładowarki, baterie, kable. Norweskie ceny są 2-3 krotnie wyższe od naszych polskich. Jeśli przekroczy wagę, zapłaci nadbagaż, trzeba skalkulować, by słono nie zapłacić za każdy dodatkowy kilogram.

Najlżejsza wydaje się przy tym karta płatnicza i gotówka w portfelu. Nie kupowałem koron, wolałem to zrobić na miejscu, już w Stjørdal.

   Lot z Warszawy do Kopenhagi i z Kopenhagi do Trondheim przebiegał planowo bez opóźnień i bez większych wrażeń. ‘Strasznie szarpało w samolocie do Trondheim, bo trafiliśmy na śnieżycę’, ale przeżyłem ten lot i pokonując ok. 2000 km wylądowałem szczęśliwie o 21:48. 

 

W Ameryce Południowej 30 stopniowe upały nie dają ludziom spokojnie żyć, a na duńskiej wyspie Bornholm, jak podają komunikaty meteorologiczne panuje groźna sytuacja pogodowa. Śniegu nasypało tam tyle, że całkowicie zamarło życie na tej uroczej wysepce wielkości powierzchni Warszawy. Farmerzy mają kłopot z odstawieniem mleka, komunikacja całkowicie jest sparaliżowana. TOP


  Stjørdal

  Kiedy w Polsce było stosunkowo, jak na grudzień ciepło, w Stjørdal próbowałem się zaaklimatyzować do temperatury -22 st. C. Dzisiaj w Polsce zawieje i zamiecie śnieżne, temperatura sięga 10 kresek poniżej zera, a w Środkowej Norwegii w przyjemnie, słonecznie i bajecznie. Prognozy zapowiadają kolejne fale ocieplenia do -1, -2 st. C i opady śniegu. Czy to oznacza, że w Nowy Rok Stjørdal będzie zasypany tak, jak Bornholm?

 Mój apartament z wszelkimi wygodami. TV z możliwością oglądania polskich programów, Internet dzięki któremu miałem możliwość codziennej rozmowy z rodziną i moją Anią. Lodówka, mikrofalówka etc etc. Ciekawostką jest fakt umieszczania przez Norwegów w skrzynce obok skrzynki na listy butelki z alkoholem oraz kieliszka dla przybyłych w odwiedziny gości, którzy nie zastali domowników.

    

TOP


  Trondheim

 Dopiero tuż przed wyjazdem z Norwegii miałem okazję zwiedzić Trondheim, trzecie co do wielkości norweskie miasto założone przez Wikingów.   Do XVI wieku nosiło nazwę Nidaros.

  

Pomnik Króla Wikingów Olava Tryggvasona, który nazwał miasto w 997 r Kaupangen (znaczące tyle co "Miejsce Targów"). Wkrótce potem zaczęto je nazywać Nidaros, a potem zmieniono na Trondheim.

 

 

    

  

      Więzienie                          Ratusz Miejski 

     Trondheim to jedno z czterech norweskich miast, które korzysta z publicznych rowerów. Mieszkańcy i turyści mają do dyspozycji 125 rowerów. Wystarczy zarejestrować się w odpowiednim biurze turystycznym, by za opłatą 8 Euro korzystać z takiego środka lokomocji nawet przez cały rok.

     Katedra Nidaros (Nidarosdomen) w Trondheim jest miejscem pochówku króla Norwegii Olafa II (1016-1028). Wprowadził on w swym kraju chrześcijaństwo, jednak nie wszyscy akceptowali jego politykę. Został wygnany z kraju. W 1030r wrócił do Norwegii, chcąc odzyskać tron. Podczas bitwy pod Stiklestad zginął z rąk chłopów z gór o pogańskich tradycjach i wierzeniach - 29 lipca 1030.  

Chrześcijanie pochowali króla w Nidarosdomen.  Zaczęły krążyć historie o jego chwalebnych czynach, jak i o cudach, które dokonywać się miały przy jego zwłokach. Kiedy po latach otworzono trumnę, okazało się, że jego ciało nie uległo zmianom, miał bardzo długie włosy i paznokcie, co uznano za cud. Po śmierci został uznany za męczennika, później ogłoszony świętym. Jego pobożność zaowocowała po jego śmierci. Naród norweski zjednoczył się i nawrócił na chrześcijaństwo. Po śmierci króla Olafa II, grób w tej największej średniowiecznej budowli stanowił cel pielgrzymek. W 1537r po ucieczce ostatniego katolickiego arcybiskupa Olava Engelbrektssona w kraju rozpowszechnił się protestantyzm, a srebrną trumnę Olafa II wywieziono do Danii i przetopiono na monety.

Ciekawostką jest fakt, że oprócz tego, że wprowadził w kraju chrześcijaństwo,  zakazał spożywania końskiego mięsa, jedzenia mięsa w piątki,  także post przez siedem tygodni przed Wielkanocą. Niewolnikom miano przywrócić wolność, zakazał bigamii, a za gwałt i uprowadzenie kobiety miały grozić surowe kary.  Zniósł niewolnictwo, ograniczył władzę arystokracji i wprowadził lokalne ustawodawstwo. Był królem walecznym, pobożnym, reformatorskim, jak na tamte czasy.

             

  Katedra Nidaros (Nidarosdomen) w Trondheim zbudowana jest z miejscowego kamienia steatytu.  Na frontowej ścianie katedry, znajduje się 57 rzeźb apostołów i świętych.               zobacz foto  

W katedrze przechowywane są norweskie regalia. Jest tradycyjnym miejscem pochówku rodzin królewskich, a od 1814 stanowi miejsce koronacji wszystkich kolejnych monarchów Norwegii.

  

 

   Obok Katedry znajdują się groby osób zasłużonych dla miasta oraz siedziba katolickiego arcybiskupstwa Norwegii                

 

   

     


   

Z nieukrywaną radością dzieci potrafią okazywać zadowolenie ze słodyczy. W Norwegii dzieci mają ograniczony dostęp do słodkości. Tylko raz w tygodniu dzieci mogą się zajadać pysznymi ciasteczkami, cukierkami czy czekoladkami. Rodzice zastępują niezdrowy cukier dużą ilością owoców i warzyw. Z reguły to co niezdrowe, w Norwegii jest bardzo drogie. Owoce i warzywa kosztują stosunkowo niewiele.


 Ukochane futrzaki są dobrze przystosowane do niskich temperatur panujących w Norwegii.

 

 

TOP

 


Powrót do strony głównej

 

   

  Fotoalbum


Praga

 

Data utworzenia strony: 2011-03-13              Data aktualizacji: 2011-03-13

'); //-->