Tomasz Ordyczyński

www WP

Leżajsk-moje miasto UJ Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych w Przemyślu Gaudeamus_igitur_ Księga Gości-przeglądanie Powrót

            Jestem studentem I roku trzyletnich studiów w systemie dziennym NKJO w Przemyślu. Interesuje mnie turystyka rowerowa, fotografika, podróże oraz genealogia.

Szlifuj swój angielski

      


Inauguracja roku akademickiego to święto szczególnie ważne dla studentów I roku, którzy po immatrykulacji otrzymają indeksy.

(inauguracja dla I roku studiów dziennych - godz.8 - język niemiecki, godz.9 - język angielski, dla studiów wieczorowych - godz. 15 - język angielski)

Opiekunem naukowym specjalności języka angielskiego jest Pani dr hab. Teresa Bela z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.


Vivat Academia, vivant professores!
Gaudeamus igitur


Gaudeamus igitur, iuvenes dum sumus
gaudeamus igitur, iuvenes dum sumus!
Post iucundam iuventutem,
post molestam senectutem
nos habebit humus,
nos habebit humus.


Vita nostra brevis est,
vita nostra brevis est,
brevi finietur,
brevi finietur,
venit mors velociter,
rapit nos atrociter,
nemini parcetur,
nemini parcetur.


Vivat Academia, vivant professores,
vivat Academia, vivant professores,
vivat membrum quodlibet,
vivant membra quaelibet,
semper sint in flore,
semper sint in flore!


Vivat et res publica,
et qui illam regit,
vivat et res publica,
et qui illam regit,
vivat nostra civitas,
maecenatum caritas,
quae nos hic protegit
quae nos hic protegit


Vivant omnes virgines,
vivant omnes virgines,
faciles formosae,
faciles formosae,
vivant et mulieres,
tenerae, amabiles,
bonae, laboriosae,
bonae, laboriosae!GAUDEAMUS IGITUR - ta pieśń studencka jest oparta na hymnie (pokutnym!) z XIII wieku. Jest rówieśniczką Bogurodzicy i w środowisku akademickim przetrwała przez wszystkie burze dziejowe Polski. Po bardzo szacownym wstępie, w którym studenci wiwatują na cześć Akademii i Profesorów, dalsze zwrotki są dość frywolne. Autor pozostaje nieznany, jak w przypadku wielu innych utworów średniowiecznych. Obecny tekst napisał C.W. Kinderleben, wędrowny poeta niemiecki, w 1781 roku. Melodia pochodzi z wcześniejszej pieśni J.G. Gunthera z 1717 roku. W XIX wieku melodia GAUDEAMUS została zaliczona do utworów muzyki klasycznej. W marcu 1879 roku Uniwersytet Wrocławski uhonorował Johannesa Brahmsa doktoratem honoris causa. Doktor honorowy w odpowiedzi przysłał Senatowi Uniwersytetu kartkę pocztową. Przyjaciel Brahmsa, Bernard Schols, mieszkający we Wrocławiu, skłonił Brahmsa, aby w dowód wdzięczności napisał "Symfonię Doktorancką". W dziele tym słyszymy GAUDEAMUS.

 


         

 

Księga Gości-przeglądanie

OSTATNIA AKTUALIZACJA: 2004-10-01